Jeśli prezerwatywa pęknie podczas stosunku i nie stosujesz innej metody antykoncepcji – istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli nie jest to coś, na co jesteś gotowa, nie panikuj. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zapobiec nieplanowanej ciąży, takie jak doustna antykoncepcja awaryjna.
Przewiń w dół, aby uzyskać najlepsze porady na temat prezerwatyw i upewnij się, że używasz ich bezpiecznie i skutecznie.
Sprawdź jakość i datę ważności prezerwatywy. Unikaj niesprawdzonych prezerwatyw. Ogólna wskazówka: we Francji i Europie logo NF lub CE gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo.
Uważaj na to, gdzie przechowujesz prezerwatywy. Prezerwatywy mogą być wrażliwe na ciepło, wilgoć lub zimno. Lateks, z którego wykonane są prezerwatywy, jest wrażliwy na ekstremalne temperatury.
Płyn nasienny mężczyzny zawiera plemniki, co oznacza, że istnieje ryzyko zajścia w ciążę nawet przed wytryskiem. Dlatego załóż prezerwatywę na początku seksu.
Unikaj otwierania prezerwatywy zębami lub nożyczkami. Może to spowodować uszkodzenie prezerwatywy.
Ściśnij czubek prezerwatywy podczas zakładania, aby umożliwić ujście powietrza. Końcówka prezerwatywy działa jak mały punkt zbiórki. Podczas wytrysku nasienie gromadzi się w tej małej kieszonce, zapobiegając ryzyku rozlania. Następnie rozwiń prezerwatywę w dół podstawy prącia we wzwodzie, jednocześnie zaciskając czubek prezerwatywy, aby zachować bezpieczeństwo.
Pamiętaj, że przed penetracją należy koniecznie być dobrze nawilżonym. Tarcie związane z suchością pochwy może doprowadzić do pęknięcia prezerwatywy, nie wspominając o tym, że może być dla Ciebie bardzo nieprzyjemne. Alternatywnie możesz kupić prezerwatywy, które są nawilżane lub użyć żeli intymnych lub lubrykanów na bazie wody. Są one sprzedawane w większości aptek, supermarketów, drogerii lub w Internecie.
Zdejmij prezerwatywę po wytrysku. W tym momencie prezerwatywa może się zsunąć, więc zdejmij ją, zanim penis stanie się miękki. Przytrzymaj brzegi prezerwatywy, aby upewnić się, że nasienie nie wejdzie w kontakt z pochwą. Na koniec pamiętaj, że każdej prezerwatywy należy używać tylko raz.
Prezerwatywy są w 98% bezpieczną metodą antykoncepcji a ich skuteczność jest prawie taka sama jak pigułki, muszą jednak być stosowane prawidłowo. Chronią również przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ważne jest, aby stosować antykoncepcję za każdym razem, gdy uprawiasz seks jeśli nie starasz się zajść w ciążę lub jeśli istnieje ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Przestrzegając tych wskazówek upewniasz się, że uprawiasz bezpieczny seks.
Przydarzył się wypadek, czyli pęknięta prezerwatywa podczas stosunku. Razem z partnerem/partnerką zastanawiacie się jakie jest ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli prezerwatywa była jedyną formą zabezpieczenia,a dodatkowo zdarzyło się to w okolicy środka cyklu to ryzyko jest całkiem spore. Pęknięta prezerwatywa co robić?
Chcąc, aby prezerwatywy były niezawodne i spełniały swoją funkcję musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki temu zyskamy większą skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży. Coś co mogłoby się wydawać oczywiste ale musi zostać przypomniane na wstępie to fakt,że prezerwatywy możemy użyć tylko raz. Zanim jednak przejdziemy do reguł korzystania z prezerwatyw, upewnijmy się, że prawidłowo je przechowujemy. Nie trzymajmy prezerwatyw w portfelu czy tylnej kieszeni spodni. W ten sposób wystawiamy ją na niekorzystne warunki atmosferyczne – zbyt wysoką lub niską temperaturę, wilgoć czy promieniowanie słońca.
Zanim użyjemy prezerwatywę sprawdźmy czy opakowanie nie jest uszkodzone. Po naciśnięciu opakowania nie powinno wydostawać się z niej powietrze. Jeżeli powietrze się wydostaje to opakowanie ma dziurę. Ważna jest też data przydatności do użycia. Po dacie prezerwatywy nie są już tak skuteczne i mają większe prawdopodobieństwo pęknięcia.
Do otwarcia opakowania nie używajmy ostrych rzeczy – nożyczek ani noży. Można w ten sposób przedziurawić kondom. Z długimi paznokciami też trzeba uważać. Przy zbyt małym nawilżeniu używajmy tylko lubrykantów na bazie wody. Te na bazie tłuszczy czy też domowe sposoby na nawilżenie mogą uszkodzić lateks – materiał wykonania prezerwatyw.
Kiedy dojdzie do sytuacji, w której pęknie prezerwatywa – nie panikujmy. W sytuacji, kiedy nie chcemy zajść w ciążę z pomocą przychodzi nam antykoncepcja awaryjna. Pigułka dzień po to antykoncepcja na szczególne przypadki. Zawodność prezerwatywy to jeden z nich.
Czytaj również:
Po tabletkę dzień po musimy wybrać się do lekarza, ponieważ możemy ją dostać tylko na receptę. Na to rozwiązanie mamy nawet do 5 dni. Jednak pamiętajmy, że kluczową rolę gra tu czas – im szybciej tym skuteczniej.
Zakładanie prezerwatywy nie wymaga obszernej wiedzy, jednak posiadanie podstawowych informacji pozwoli uniknąć niekomfortowych i ryzykownych sytuacji. Zabezpieczy nas przed ciążą, a także uchroni od chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Pozwoli także czerpać pełną przyjemność z seksu.
Prezerwatywę nakładamy na członka, który jest w zwodzie. Istotne jest, aby zrolowana część znajdowała się na zewnątrz prezerwatywy, tak aby swobodnie ją rozwinąć w dół. Czubku kondoma znajduje się zbiorniczek na spermę, który uzupełni się podczas wytrysku. Czubek prezerwatywy na moment przed założeniem ściskamy w palcach. Z tak przytrzymanym czubkiem nakładamy prezerwatywę i rozwijamy drugą ręką. Pozwoli to nie gromadzić w zbiorniczku powietrza.
Po wytrysku, kiedy penis jest jeszcze w wzwodzie powoli wysuwamy członek przytrzymując jednocześnie prezerwatywę, aby się nie zsunęła. Byłoby to ryzykowne, ponieważ jest wypełniona spermą. Zużytą prezerwatywę wyrzucamy do kosza. Nie wyrzucamy jej do toalety, gdyż mogłoby to ją zapchać.