23. para chromosomów to wszystko, co różni mężczyzn od kobiet. W przypadku mężczyzn jest to XY, a dla kobiet XX. To ta para chromosomów XY wpływa na męskie różnice fizyczne i oczywiście na układ rozrodczy! Jeśli nie jesteś dobrze zorientowany(-a) w różnicach między plemnikami, a nasieniem, to trafiłaś(-eś) we właściwe miejsce. Oto najważniejsze informacje o męskim układzie rozrodczym.
Narząd rozrodczy jest odpowiedzialny za wytwarzanie nasienia. Te męskie komórki płciowe zawierają chromosomy z połową genów potrzebnych do stworzenia płodu. Komórka jajowa – żeńska komórka płciowa – posiada drugą połowę (tak dla równości!). Mężczyźni produkują nasienie od okresu dojrzewania do końca życia, podczas gdy kobiety przestają produkować komórki jajowe po osiągnięciu menopauzy.
Plemnik to męska komórka rozrodcza. Kiedy dochodzi do wytrysku plemniki są uwalniane z penisa w płynie zwanym nasieniem. Nasienie składa się w 90% z płynu wytwarzanego przez prostatę i pęcherzyki nasienne. W wyniku podniecenia seksualnego wszystko się miesza! Nasienie przechodzi przez cewkę moczową i wychodzi przez otwór na czubku penisa. Przeciętnie mężczyźni wydalają od 1,25 do 5,00 ml (1/4 łyżeczki do 1 łyżeczki) nasienia przy każdym wytrysku, a nasienie ma żywotność od dwóch do pięciu dni.
Jądro to męski gruczoł rozrodczy, który produkuje nasienie i testosteron. Testosteron wpływa na fizyczne cechy mężczyzny, powszechnie kojarzone z dojrzewaniem, czyli owłosienie ciała, mutacja i rozwój genitaliów. Jądro znajduje się w mosznie umieszczonej pod penisem. Moszna chroni jądra i utrzymuje wytworzone plemniki w optymalnej temperaturze (około 35°C), idealnej do rozmnażania!
Ten gruczoł wielkości kasztana znajduje się poniżej pęcherza i przed odbytnicą. Otacza kanał cewki moczowej, który zaczyna się od pęcherza i kończy się w górnej części żołędzi. Prostata wydziela i przechowuje płyn prostaty, jeden ze składników nasienia. Jego funkcją jest podtrzymanie cennych plemników w celu zmniejszenia lub zneutralizowania kwasowości pochwy. Pomaga to zapewnić plemnikom maksymalną szansę na przeżycie w drodze do miejsca docelowego – komórki jajowej.
Cewka moczowa umożliwia odprowadzanie nasienia i moczu. Na szczęście te dwie czynności nigdy nie mogą mieć miejsca w tym samym czasie.
Penis składa się z trzonu i żołędzia, znajdującego się na jego końcu. Penis jest wrażliwy na stymulację, tarcie mechaniczne i dotyk. W odpowiedzi na podniecenie seksualne penis staje się wyprostowany. Podczas wytrysku nasienie przechodzi przez otwór znajdujący się na końcu penisa we wzwodzie. Gdy podniecenie ustąpi penis wraca do swojego pierwotnego rozmiaru i kształtu.
Kiedy mężczyzna jest podniecony seksualnie, zwiększa się przepływ krwi do penisa. Masa tkanki erekcyjnej wzdłuż penisa, zwana ciałem gąbczastym, wypełnia się wówczas krwią. Penis twardnieje, prostuje się i zwiększa objętość. Średnio penis mierzy od 7 do 10 cm w stanie spoczynku i od 13 do 18 cm w stanie wzwodu.